theme wordpress
آموزشآموزش عکاسیپایگاه دانش آریا لوگو

آشنایی با راه‌های مراقبت از دوربین عکاسی

آشنایی با راه‌های مراقبت از دوربین عکاسی

در اینجا می خواهیم شما را آشنایی با راه‌های مراقبت از دوربین عکاسی و لنز دوربین شما آشنا سازیم تفاوتی نمی کند که لنز دوربین شما و دوربین شما کوچک خانگی استفاده می کنید یا از دوربین های حرفه ای استفاده می کنید نکاتی وجود دارد که برای حفاظت از لنز دوربین ها باید آنها را بدانید.

 

آشنایی با راه‌های مراقبت از دوربین عکاسی - آریا لوگو

آشنایی با راه‌های مراقبت از دوربین عکاسی

سه دشمن اصلی هر دوربین عبارت است از:

 • گرد و خاک و لکه
 • تکان بسیار شدید دوربین
 • آب و گرد و غبار

گرد و غبار

گرد و غبار همه جا وجود دارد و به راحتی بر روی دوربین های شما و درون بدنه آن نفوذ می کند تا زمانی که این گرد و غبار ها در خارج دوربین هستند مانع ایجاد نمی کنند البته به غیر از روی لنز اما زمانی که این در غرب و غبار وارد محفظه دوربین می شوند ممکن است به آینه صدمه بزند و جریان الکتریسیته و سنسورهای دیجیتالی را دچار مشکل کنند. برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به درون دوربین از مکان هایی که احتمال را زیاد می کند یا بهتر است بگوییم در مکان‌هایی مانند صحرا و زمین های اسب سواری و یا موتور سواری ها که گرد و غبار زیادی وجود دارد از دوربین های خود مراقبت بیشتری انجام دهید تا جایی که ممکن است از پوشش ها و کیف های مخصوص به خود استفاده کنید.

کیفهایی وجود دارد به نام پوشش های ضد آب که با قرار دادن آنها در روی دوربین از هرگونه ورود جسم خارجی محافظت می کند و حتی شما می توانید بدون اینکه هزینه اضافی انجام دهید با استفاده از پلاستیک های ضخیم این پوشه مفید را برای دوربین خود با ابتکار عمل بسازید.یکی دیگر از زمان هایی که ممکن است گردوغبار وارد محفظه دوربین شود هنگام تعویض لنز ها دوربین ها و یا در هنگام جاسازی حلقه فیلم دوربین های غیر دیجیتالی می باشد به یاد داشته باشید که نگهداری دوربین به صورت عمودی چندین برابر امکان وقوع این اتفاق را برای دوربین شما کاهش می دهد.

تکان های بسیار شدید دوربین یا ضربه خوردن

برای یک عکاس ضربه خوردن دوربین یا افتادن دوربین برای زمین ناراحت کننده ترین اتفاق است به غیر از دوربینهای که بدنه فلزی دارند ولی بین های جدید که بدنه پلاستیکی دارند هیچ وقت بعد از افتادن جان سالم به در نمی برند این حالت چند این حالت اتفاق می‌افتد پاره شدن بند دوربین باز ماندن در کیف دوربین استفاده نکردن از بند دوربین قرار دادن دوربین در مکانهای لغزنده. برای جلوگیری از این اتفاق های ناگوار مطمئناً بهترین روش مراقبت بسیار زیاد است هرچند گاهی ممکن است که بند دوربین و اتصال آن به دوربین را مطمئن باشید کنترل کرده باشید عادت کنید که دوباره آنها را چک کنید و هیچ وقت برلین را بدون بند در دست نگیرید حتی برای یک عکس و هیچگاه خود را بر روی تکیه گاه های غیر قابل اعتماد نگذارید و همیشه دوربین خود را از اتصال به سه پایه مطمئن شوید.

آب

آب به هیچ وجه میانه خوبی با دوربین ها ندارد و به خصوص با باتری و قسمتهای الکترونیکی آن اگر دوربین شما ضد آب نیست و برای عکاسی در زیر آب طراحی نشده حتما در شرایطی که رطوبت زیاد است مانند شرایط مه و هوای بارانی و برفی به هیچ وجه بدون محافظت از دوربین خود استفاده نکنید و حتما از محافظ های ضد آب برای عکاسی در این شرایط استفاده کنید.

به داشته باشید که حتی در این شرایط اگر عینک داشته باشید شیشه‌های اینکه شما بخار می زند و احتمال به خطر افتادن دوربین نیز در این شرایط خیلی زیاد است و به یکباره در دمای سرد و یا در دمای خیلی گرم از دوربین استفاده نکنید و بگذارید دوربین با این شرایط سازگاری پیدا کند.

اگر در شرایط جوی چند لیتر آب وارد محفظه دوربین این اقدامات را در اسرع وقت انجام دهید:

 1. دوربین را باز کنید اگر امکان وجود دارد و اجازه دهید قطرات به آرامی خارج شده و خشک شود.
 2. لنزهای دوربین را به یک حوله بپیچید هیچ وقت در این شرایط دوربین را روشن کنید.
 3. خیلی سریع دوربین را به یکی از نزدیکترین تعمیرگاه نشان دهید.

چگونه از دوربین های دیجیتال در برابر باران گرما و سرمای خیلی شدید محافظت کنیم.

برای محافظت از دوربین ها در شرایط های جوی مختلف امکان این وجود ندارد که دوربین را داخل کیف نگه داریم و آن را از تن بیرون می آوریم درست است در این حالت امکان آسیب به دوربین را خیلی کاهش می دهید ولی امکان گرفتن بهترین عکس ها را هم از دست خواهید داد بنابراین به این نکته دقت کنید که چگونه از دوربین های خود در این شرایط محافظت کنیم.

آشنایی با راه‌های مراقبت از دوربین عکاسی ها در شرایط جوی مختلف:

 • کیف مناسب و با کیفیت
 • استفاده از فیلتر uv
 • باران
 • گرمای شدید
 • سرمای شدید

کیف مناسب و با کیفیت

آشنایی با راه‌های مراقبت از دوربین عکاسی را در طی مسافرت و شرایط جوی مختلف محافظت میکند کیف هایی که با کیفیت هستند و مخصوص دوربین های دیجیتال می باشند بسیاری از این دوربین ها ضد آب هستند و با مارک های گوناگون در بازار موجود است این نکته را فراموش نکنید که داشتن یک کیف مناسب و با کیفیت به پایین آوردن آسیب‌های احتمالی می ارزد نه تنها داشتن کیف از خود محافظت میکند از وسایل جانبی دوربین نیز محافظت می کند.

کیف های با کیفیت جنسهای پارچه آنها در مقابل آب غیر قابل نفوذ است.

استفاده از فیلتر uv

بعد از خرید یک لنز حتما به فکر یک فیلتر باشی در نظر بگیرید که این ها به مراتب هزینه کمتری از لنز ها خواهند داشت.

باران

به طور ناگهانی در معرض بارش باران شدید قرار گرفتید می توانید دوربین خود را در زیر لباس یا ژاکت یا کلاه خود پنهان کنید چنان‌که واقعا علاقه به عکاسی در این شرایط دارید می‌توانید دوربین روبیک کیسه پلاستیکی بپیچانید و با بستن کیسه یک محفظه ضد آب بسازید.

گرمای شدید

آشنایی با راه‌های مراقبت از دوربین عکاسی : در این شرایط هیچ گاه دوربین را مستقیم زیر نور خورشید قرار ندهید و در مقابل تابش اشعه نور خورشید قرار ندهید در این شرایط می توانید یک حوله سفید رنگ یا پارچه سفید رنگ و یا رنگی استفاده کنید و دوربین را در زیرا این پنهان کنید و از پارچه‌های تیر استفاده نکنید که زیرا نور و گرمای بیشتری را جذب می کنند.

سرمای شدید

آشنایی با راه‌های مراقبت از دوربین عکاسی : در این شرایط سعی کنید دوربین را تا حدی که امکان دارد گرم نگهداری دهد با قرار دادن دوربین در زیر ژاکت یا کاپشن می توانید از سرمای شدید و انقباض بیش از حد آن جلوگیری کنیم در صورتی که دوربین در سرمای شدید دچار یخ زدگی شده باشد ابتدا کارت حافظه و باتری های آن را جدا کنید در زمان خواب شدن خشک شدن کامل اجزای دوربین آن را روشن نکنید.

آشنایی با راه‌های مراقبت از دوربین عکاسی در آریا لوگو

[امتیاز: 0 میانگین: 0]
برچسب ها
نمایش بیشتر

Mahdi

مهدی نصرتی مدیر سایت آریا لوگو متخصص طراحی گرافیک. من و همکارام خیلی خوشحال هستیم که سهمی از پیشرفت شما در دست ما رقم خواهد خورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن